Nocování s výletem do Ekoparku

Nocování s výletem do Ekoparku
12. května 2018

Program zaměřený na ekologii a výlet do libereckého Ekoparku si o víkendu užilo 20 dětí. 

Žralok útočící na pobřeží barevného moře zahájil hravý páteční večer. Všichni jsme přežili, a tak posilněni večeří, vydali jsme se směrem na Hartu a obloukem zase zpátky. Cestou na děti čekaly úkoly spojené s ekologií. Děti si vyzkoušely, jak třídit odpad, jak ho nosit do popelnice, jak je to těžké s vodou i jak dlouho trvá, než se v přírodě rozloží zahozené odpadky. Schválně, jestli i vy víte, jak dlouho to trvá třeba takové žvýkačce.

Sobotní zamlžené ráno nás neodradilo od cesty do Liberce. Tam už na nás čekalo sluníčko a Ekopark, který jsme ze začátku měli jen sami pro sebe. Kluci začali  vyráběním v dílničce. Vymyslet, co vyrobit z nabízeného dřevěného materiálu jim trvalo jen chviličku - většina začala stavět auta. Realizace nápadů občas narážela na technické možnosti dřeva a vlastní šikovnosti, ale nakonec po necelé hodině vznikly podařené výrobky. Holky se mezitím věnovaly prozkoumávání parku a toho, co nabízí, pak se obě skupiny vyměnily. Hotové výrobky a batůžky jsme si uložili do bezpečí, abychom se mohli pustit do další aktivity - hledání místního pokladu. Cesta to byla zapeklitá. Určit správná místa a najít indicie schované po celém parku dalo zabrat dětem i vedoucím. Díky vyluštěnému heslu jsme směli vstoupit do tajemné jeskyně a vzít si část místního pokladu na památku. Hlady už se nám pletly nohy, a tak jsme si rozdělali oheň a opekli si buřty. Zbylý čas děti využily na prozkoumávání parku - hrály hry, krmily kozy, osvěžovaly se vodní mlhou, vařily v blátivé kuchyni, čvachtaly se, chodily na chůdách, relaxovaly v sítích a sedátkách, či si vychutnávaly místní dobrůtky. Bylo toho mnoho a děti se nakonec nemohly odtrhnout, takže cestou zpět na vlak jsme museli natáhnout krok. Zpáteční cestu nám zpestřila výluka spojená s neplánovanou hrou „kolik lidí z velkého vlaku se natlačí do malého autobusu“.

Děti se vracely unavené, ale spokojené, s myšlenkami „tam se chci ještě vrátit“. Pokud nevíte, kam s dětmi na výlet, určitě liberecký Ekopark vyzkoušejte. PS: Žvýkačka se v přírodě rozkládá několik let, uvádí se 5 - 50. :-)

 

FOTOGALERIE