Koťátko v Žitavě

Koťátko v Žitavě
8. června 2013

Povodně v republice ani slibovaný déšť neodradili 12 statečných z MC Koťátko vyrazit v pátek 7. června na odložený výlet do Tierpark Zittau. Cesta vlakem uběhla rychle a záhy jsme se ocitli na nádraží v Žitavě, kde děti zahájily první přestávku. Ostatně, bylo jich posléze ještě mnoho - kojící, svačící, pitná, herní, záchodová, bagrová, klouzací, houpací, šplhací. Vyzbrojeni mapami, vydali jsme se neohroženě na cestu k zoo. Hned za nádražím jsme ocenili čistý dlouhý krásně pomalovaný podchod. Bohužel byl poněkud zavádějící. I tak jsme správnou cestu do zoo všichni našli.

Hned v prvním výběhu, do kterého jsme mohli vstoupit, nás přivítal krásný pásovec. Škoda že běhal tak rychle. Raději jsme se přesunuli do voliéry k papouškům, kteří právě obědvali. Ochutnat nám sice nedali, ale zato jsme je mohli sami nakrmit. Mnohé poctili svou návštěvou, když si z jejich hlavy či ruky udělali bidýlko. Pak už jsme postupně objevovali krásy ostatních zvířat, kterých jsme napočítali přes čtyřicet druhů.

Ač mnohá zaujala děti i dospělé, myslím, že stejně velkým zážitkem obzvláště pro děti byl i dětský bagr (a nikomu nevadilo, že mimo provoz), východová mříž, která se dala použít jako báječný kolotoč, skluzavky, prolézačky a domeček na kuří nožce. I maminky odcházely obohaceny o nové zkušenosti: např. „cizí svačina a dobroty chutnají dětem vždycky víc, než ty vlastní“, „když se dítě nepočůrá, tak se poleje“, „čím víc náhradního oblečení, svetrů, deštníků a pláštěnek nesu, tím míň ho potřebuju“, „když si děti nejvíc užívají, je potřeba začít spěchat na vlak“, „čím víc pomůcek k překonávání vzdálenosti typu kočárek, nosítko apod. máme, tím víc je budou děti využívat“. Ve stínu vzrostlých stromů a v zajetí dojmů jsme se ani nenadáli a už bylo potřeba spěchat na vlak. Při zpátečním „úprku“ jsme ocenili, že cesta bez podchodu byla o poznání kratší, a tak jsme na nádraží dorazili právě včas, aby děti dojedli poslední bonbóny na posilněnou ještě před příjezdem vlaku. Výlet si užili děti i maminky i počasí nám víc než přálo. Jen škoda, že nás nebylo víc. Další šance vypravit se s Koťátkem na výlet bude již 10. července, kdy probádáme dopravní hřiště ve Varnsdorfu.

Výběr fotek najdete zde.

Lenka Baráková